Â
Catch & Release (C&R): Fogd meg és engedd vissza
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy egy mesterséges horgásztó tulajdonosa miért beszél a "Fogd meg és engedd vissza" elvrÅ‘l, hiszen a Catch and Release filozófia szerinti viselkedésnek leginkább az a célja, hogy a természetes vizeinkben élÅ‘ halállományt óvjuk és megÅ‘rÃzzük a jövÅ‘ horgászai számára, vagyis tulajdonképpen az, hogy ne legyen szükség az intenzÃven telepÃtett "műanyag" tavakra...
A C&R azonban szerintem nem pusztán a folyókban és a természetes tavakban élő halakról szól, sokkal inkább a halakkal való általános bánásmódot összefoglaló, hozzáállásbeli gyűjtőfogalom, amelyet remélem, egyre több horgász érez követendőnek.
A C&R lényege és célja az intenzÃv horgásztavak életében, 3 pontban
(a teljesség igénye nélküli személyes vélemény)
1. Engedd vissza, hogy mások is megfoghassák és hogy szaporodhasson
Egy mesterséges horgásztóban, ahol természetes szaporulat nem biztos, hogy létrejönne emberi beavatkozás és segédeszközök nélkül, miért fontos ez, hiszen ha elviszik, betelepÃtjük újra...? Valóban, egy intenzÃven telepÃtett tóban nincsen akkora jelentÅ‘sége a halak visszaengedésének, hiszen a halállomány szinten tartása és fejlesztése miatt igen gyakoriak a telepÃtések, az elvitt halmennyiség idÅ‘rÅ‘l-idÅ‘re pótlásra kerül. A "Fogd meg és engedd vissza" szemlélet elkötelezett hÃveiként sem Ãtéljük el azokat a horgászokat, akik haza szeretnék vinni a kifogott halakat, hiszen végsÅ‘ soron emberi táplálékról van szó, ami ráadásul még egészséges is. A fogási statisztikák szempontjából is hasznos lehet, ha cserélÅ‘dik a halállomány egy része. Természetesen csak a bizonyos méretet elérÅ‘ (halfajtól függÅ‘ alsó határ) halak elvitelére van lehetÅ‘ség, illetve nem értékesÃtjük a 3 kg-nál nagyobb súlyú halakat, hogy kinevelhessük, bÅ‘vÃthessük a halállomány azon részét, amely kielégÃti a nagyobb testű halak fogására joggal vágyó horgásztársainkat is. Az ilyen tavak esetében inkább azon van a hangsúly, hogy hogyan bánunk a halakkal.
2. Minimalizáld az okozott traumát, lehetőleg ne okozz sérülést
A visszaengedett hal halandósága illetve további élete és állapota nagy mértékben függ attól, hogy mi történik vele, miközben egy horgásszal kapcsolatba kerül (horogra csalja, kifárasztja, kiemeli a vÃzbÅ‘l, a parton lerakja ill. emelgeti, esetleg valamiért egy ideig tárolja valamiben, majd visszaengedi a vÃzbe).
Csalizás, etetés: Ne etessünk túlzott mértékben, ne használjunk olyan etetÅ‘anyagot és csalit, amely a legcsekélyebb mértékben is károsÃtaná a környezetet illetve nehézségeket, egészségkárosodást okozna a halaknak.
Horog: LehetÅ‘leg kisméretű, vékony húsú horgot kössünk. A horog eltávolÃtásához használjunk horogszabadÃtót. Meggondolandó a szakáll nélküli horog használata. A horog ütütte sebet fertÅ‘tlenÃtsük.
Fárasztás: Ne fárasszuk ki teljesen a halat, hiszen ezzel csökkentjük a visszaengedés, regenerálódás sikerességének esélyét.
Szákolás: A sűrű szövésű, nagy méretű merÃtÅ‘háló használatával csökkentjük a halúszók beakadásának és sérülésének lehetÅ‘ségét.
A hal kezelése: A halat borÃtó nyálkahártya sérüléseinek elkerülése érdekében lehetÅ‘leg nedves kézzel fogjuk meg a halat, ha lerakjuk, használjunk (nedves)pontymatracot. Hasznos lehet a hal szemének letakarása nedves kendÅ‘vel. Minél nagyobb egy hal, annál könnyebben szerezhet belsÅ‘ és külsÅ‘ sérüléseket ha kicsúszik a kezünkbÅ‘l ill. ha vergÅ‘dik valamilyen szilárd felületen. A halon látható sérüléseket kezeljük sebfertÅ‘tlenÃtÅ‘vel.
A hal tárolása: Legjobb, ha egyáltalán nem tároljuk a halat, de ha elkerülhetetlen, akkor valamilyen (előre bevizezett)pontyzsákot használjunk, amely homogén anyagú(kevésbé sérti a nyálkahártyát), de mégis átereszti a vizet és egyben megakadályozza a hal vergődését, miközben valamelyest szabadon mozoghat.
Visszaengedés: Finoman, semmiképpen sem csobbanva, nem súrlódva (a pontymatracot a vÃzbe nyomva), lehetÅ‘leg elengedés elÅ‘tt egy ideig a vÃzben kézben tartva engedjük útjára, miután meggyÅ‘zÅ‘dtünk arról, hogy önállóan is képes a mozgásra.
3. Add meg a halaidnak mindazt, amire szükségük van (tógazdáknak)
Mesterséges tavak esetén elsÅ‘sorban a tógazdák hozzáállásán és szándékán múlik, hogy a vÃzben élÅ‘ halak mennyire érzik jól magukat, milyen körülmények között vannak "kiszolgáltatva" a horgászok kényének-kedvének. A halak közérzete, az általános egészségi állapotuk attól függ, mennyire alkalmas az adott vÃz, az életterük arra, hogy megfelelÅ‘ kondÃcióban, folyamatosan növekedve élhessék az életüket. A vÃz kezelÅ‘inek állandóan figyelniük kell a halak viselkedését, a kifogott halak állapotát, és a legjobb tudásuk és lehetÅ‘ségeik szerint be kell avatkozni bármilyen rendellenesség esetén. Fontos figyelniük arra , hogy a vÃz ne legyen kezelhetetlenül túltelepÃtve, illetve biztosÃtva legyen a megfelelÅ‘ mennyiségű és minÅ‘ségű táplálék a vÃzben élÅ‘ összes hal számára, horgászmentes idÅ‘szakokban is. A nagy halsűrűség fontos, hiszen az ilyen horgásztavak a "rövid idÅ‘ alatt sok halat" célt tűzik ki maguk elé, de ennek megfelelÅ‘en kell gondoskodni a vÃz sok-sok összetevÅ‘jének optimális arányáról, folyamatos vizsgálatáról (pl. oxigéntartalom).
Mindezeken túl, a tóban élÅ‘ halak védelmében nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a folyamatos és hosszútávú működés érdekében megalkotott (nem feltétlenül Ãrott) helyi horgászrendet és szabályokat a horgászok be is tartsák, és úgy bánjanak a halakkal, ahogyan az elvárható.
C&R tömören
Az előzőekben a saját véleményem szerint körvonalazott és általam is képviselt "Catch and Release"-nek nevezett szemléletnek a lényege tömören az, hogy tiszteljétek a halakat!
A horgászok környezettudatos viselkedéséhez a fentieken túl hozzátartozik az is, hogy vigyáznak a környezetükre, semmilyen formában nem szennyezik a vizet és a vÃzpartot. Különösen fontos lehet ez egy olyan vÃz mellett, amely az intenzÃv telepÃtés miatt sokkal érzékenyebb a külsÅ‘ hatásokra, nem beszélve arról, hogy a horgásztó üzemeltetÅ‘i nap mint nap gondozzák a területet, hogy méltó körülményeket teremtsenek az odalátogatók számára. Tiszteljük meg Å‘ket azzal, hogy a napraforgóhéjat, cigarettacsikket és egyéb hulladékokat összegyűjtjük magunk után és az erre a célra kihelyezett tárolókba rakjuk.
Â
A horgászat, mint tevékenység, nem a hal húsának a megszerzésére irányul, hanem a hal, a zsákmány elejtése, megfogása a cél. Ugyanakkor, ha valaki el akarja fogyasztani a halat, amit megfog, nyugodtan vigye haza... de akkor is bánjon vele kÃméletesen.
Â
Az elvvel egyetértünk, ezért az ilyen beállÃtottságú horgászok táborának növelése céljából mi is szÃvesen kiállunk ennek a szokásnak a népszerűsÃtése mellett.
Ebben a témában a következő linket ajánlom:
- 10 rules for catch and release Catch, kill, release or not fish at all? A personal view on C&R.
Catch and Release logó
Â
Forrás: http://www.saskahorgaszto.hu/